YAZILARIMIZ

Astım Krizi

Astım, hırıltılı solunum, solunum güçlüğü, ataklar ve akciğer işlevlerinin kaybıyla sonuçlanabilen bir solunum yolu hastalığıdır. Pet hayvanlarımızı bu duruma düşürebilen birçok etken mevcuttur; ev tozu akarları, hava kirliliği, sigara dumanı, halı temizleyicileri, hava tazeleyici kokular ve deodorantlar/spreyler, mevsimsel polenler gibi solunum sistemine geçebilen her türlü madde tehdit oluşturabilir. Yakın zamanda bir solunum sistem enfeksiyonu geçiren hayvanlar bu etkenlere karşı aşırı hassasiyet gösterebilir.

Beslenmeye Bağlı Sindirim Sistemi Hastalıkları

Mide ve bağırsak sistemini etkileyen sindirim sistemi hastalıklarında kedi ve köpeklerde görülen belirtiler:
• kusma,
• öğürme,
• gaz,
• halsizlik,
• ishal veya
• kabızlıktır.

Kedi tırmalaması ile hastalıklar bulaşır mı?

İstanbulun kedileri her yerde; Restoranın önünde, okul çıkışında, oyun parkında… Tatlı tüylü yaratıklar ne kadar şeker ve sevimli olsa da tırnakları altında bulaşıcı hastalıklar da taşıyabilirler. Sokaktaki kediler tarafından tırmalanırsanız, tedavi olmayı ertelemeyin.

Mikroçipin önemi

Mikroçipin hayvanlara birçok yararı olabilir. Günümüzde ülkemizdeki hayvan sayısının ve hareketlerinin kontrol altına alınması ancak tüm hayvanlara mikroçip takılarak sağlanabilir. Ayrıca yurtdışı seyahatlerin tamamında mikroçip uygulaması zorunludur. Mikroçip takılan dostlarımızın sokakta kaybolması ya da çalınması durumunda çipli hayvanların aranması, çipi olmayan hayvanlara göre daha kolaydır.

Ne yuttu?

Her şey bir telefon ile başladı. 1 yaşında siyam kedisi Sagwa’nın sahibi bizi heyecan dolu bir şekilde, dikiş yaptığı zaman aniden koltuğa zıplayan kedisinin, yanında duran iğneyi ağzına alıp kaçtığını, sonra biraz zorlanarak olsa da iğneyi yuttuğunu anlattı.

Petimi yurtdışına götürmek istiyorum. Prosedür nedir?

Patili dostlarınızla birlikte dünya turu planlıyorsanız, yola başlamadan önce yerine getirmenizin mutlak suretle gerekli olduğu bazi uygulamalar ve prosedürlerden geçmeniz gerekiyor. Ama merak etmeyin, bu durum, biraz uzun sürse bile, aslında göründüğü kadar karmaşık değildir. Ekibimiz ise her adımda yanınızda olacaktir.

Yılbaşı heyecanı

Hem sizin huzur dolu bir yılbaşı geçirmek istediğinizi hem de patili dostlarınızın aynı mutluluğu geçirmelerini dilediğinizden eminiz. Bu özel günü hepimizin mutlu, huzurlu ve sağlıklı atlatması için birkaç tavsiyede bulunmak isteriz. Yardım olarak tehlike taşıyabilen birkaç bitki ve süs eşyasının listesini çıkarttık;