Mikroçipin önemi

Mikroçipin hayvanlara birçok yararı olabilir. Günümüzde ülkemizdeki hayvan sayısının ve hareketlerinin kontrol altına alınması ancak tüm hayvanlara mikroçip takılarak sağlanabilir. Ayrıca yurtdışı seyahatlerin tamamında mikroçip uygulaması zorunludur. Mikroçip takılan dostlarımızın sokakta kaybolması ya da çalınması durumunda çipli hayvanların aranması, çipi olmayan hayvanlara göre daha kolaydır.

Veteriner hekimlerin kendi aralarında oluşturdukları iletişim kanallarında mikroçip numarasını sorgulamaları yardımıyla, kayıp bir petin sahibi kolayca bulunabilir. Sosyal medyada bazen kayıp hayvanlar ile ilgili inanılmaz hikayeler duyabiliriz. Örnek olarak ABD’de yaşayan bir köpeği 7 sene sonra, asıl oturduğu yerden çok uzaklarda buldular. Veteriner hekime götürülen şanslı pati 8828485_origise mikroçipi sayesinde sahibine kavuşmuş.
Mikroçip takılan dostlarımızın sokağa salınması durumunda asıl sahipler bulunarak cezai yaptırım uygulanması da sokak hayvanları sorununa en faydalı çözümlerden biri olabilir.
Geçtiğimiz günlerde belediye tarafından Göktürk’e yakın ormanlık arazide bulunan bir köpek üzerinde belediye çalışanları çip bulmuşlardır. Çipin yardımıyla sorumsuz hayvan sahibine ulaşarak köpeğin acılı hikayesini öğrendik; Köpek, sahibinin eski kız arkadaşının hediyesiydi. Çift ayrılınca ise köpeği de dışarı attılar. Bu sorumsuz davranışlara karşı uygulanabilecek cezai müeyyidelerin arttırılması ile daha ciddi adımlar atılabilir.

Mikroçipin takılması, çok basit bir uygulamadır. Çipler, özel bir enjektörün iğnesinin içinde yer almaktadır. Bu mikroçip, aşı uygulaması yapar gibi, omuzların arasına, deri altına yerleştirilir. Uygulanan materyal biyo uyumlu olduğu için bölgede hiç bir reaksiyon ya da ağrıya yol açmaz. Bilgisayar yazılımı ile geliştirilen bu çiplerin her birisi bir barkod içermektedir.Dünyanın her yerinde aynı yöntemle çalışan çok basit okuyucu cihazların yardımıyla bu barkod okunabilir.Çipe yüklenen kod numarası artık hayvanınızın bütün dünyada tanınan kimlik numarasını oluşturacaktır.

pet-id-microchip-complete-kit-134-khz-iso11784-85-animal-font-b-tag-b-font-rfidMikroçipler kesinlikle sağlığa zararlı değildir. Fakat hiç bir enerji kaynağı bulundurmadıkları için uydu gibi takip sistemlere de dahil değildirler. Sadece okuyucu çok yakından tutulduğu taktirde içindeki bilgiyi okuyup aktararak çalışır. 15 haneli bir kod, okuyucu tarafından tespit edilerek ekrana yansır.

Mikroçiplerin sadece sahipli petlere değil, sokakta yaşayan dostlarımıza da uygulanması gerekir.Bu şekilde hem petlerin bir yerden başka bir yere atılmaları önlenir hem de kuduz aşısı gibi, hekimler tarafından uygulanması gereken önemli aşıların kayıt altında tutmasına yardımcı olunur. Sokak hayvanlarında daha önce uygulanan küpelerin yenilenme zorunluluğu olmasından dolayı hem de kulakta yarattığı tahribat düşünüldüğünde mikroçip hem modern hem de ağrısız bir çözüm olarak nitelendirilebilir.

pet-mikrocip-nedir