Petimi yurtdışına götürmek istiyorum. Prosedür nedir?

Patili dostlarınızla birlikte dünya turu planlıyorsanız, yola başlamadan önce yerine getirmenizin mutlak suretle gerekli olduğu bazi uygulamalar ve prosedürlerden geçmeniz gerekiyor. Ama merak etmeyin, bu durum, biraz uzun sürse bile, aslında göründüğü kadar karmaşık değildir. Ekibimiz ise her adımda yanınızda olacaktir.

Birçok ülkenin prosedürü değişik olmakla birlikte özellikle Avrupa Birliği ülkelerine aşağıdaki prosedür uygulanmaktadır;

depositphotos_62526917-stock-photo-pet-passport-with-microchip-and1. Kedilerinizin ve köpeklerinizin ilk olarak bir pasaporta ihtiyacı olacak. Bu pasaportun içinde dostunuzun ve sizin de bütün bilgileriniz ayrıntılı bir şekilde belirtilmelidir. Bu pasaportu kliniğimizden temin edebilirsiniz.

2. Yurtdışına çıkan hayvanların mikroçip taşıması ve taşıdıkları mikroçipin numarasının pasaportta belirtilmesi de şart. Mikroçip ve önemi ile ilgili buradan ayrıntılı bilgilere ulaşabilirsiniz.

3. İstisnasız bütün ülkelerin önem verdiği işlem kuduz aşısı uygulanmasıdır. Aşılama hem pasaport içinde belirtilmeli hem de Kuduz Titrasyon Testi ile kanıtlanmalı. Bu testin sonucu alındıktan 3 ay sonrasına kadar petinizi hiç bir Avrupa ülkesi kabul etmemektedir. Bu nedenden dolayı petiniz ilk defa yurtdışına çıkacaksa kliniğimizi yolculuktan en az 4 ay önce ziyaret etmenizi tavsiye ederiz. Bu şartın gidişatı şu şekildedir; Kuduz aşısı uygulanan bir petin kanında yeterli antikorun oluşması için gereken süre en az bir aydır. Bundan dolayı aşı uygulaması sonrasında bir sonraki adıma geçmek için en az bir ay beklemek gerekir. 1 ayın sonunda bizi tekrar ziyaret ettiğiniz zaman petinizden kan örneğini gereken işlemlerden geçirip Ankara’daki Etlik Veteriner Kontrol Enstitüsü Müdürlüğüne göndereceğiz. Bu laboratuvardan sonuç gelmesi yaklaşık 2-3 hafta sürebilir. Bu test yapılması zorunlu ilan edilen bir uygulamadır. Ülkelere giriş yapacak kedi, köpek ve diğer pet hayvanları, orijin ülkelerinden hareket etmelerinden en geç 3 ay öncesine kadar kan serumlarında bulunan anti kuduz antikor titrelerini belgelendirmek durumundadırlar. Yani petiniz bu rapor elinize ulaştıktan 3 ay sonra yurtdışı çıkış hakkı kazanır (Bu şart Avrupa Birliği üye ülkelerden alınmış aşı/kimlik karnesi bulunan kedi ve köpeklerin yurtdışına çıkışında aranmaz).
Bu rapor tek başına yurtdışına çıkış için yeterli değildir. Bu raporla birlikte ilgili Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl veya İlçe Müdürlüğüne başvurulmalıdır.

4. Başvuru zamanında petinizin pasaportu ve Kuduz Titrasyon Raporunun aslı ile, genellikle hayvanınızla birlikte müracat etmeniz istenmektedir. Doldurulması gereken evraklar ve harç bedelleri ile ilgili, Müdürlükte çalışan veteriner hekim meslektaşlarımızdan ayrıntılı bilgi alabilirsiniz.

5. Yolculuk tarihinden önce parazit ilaç uygulanması yapılmalı ve uygulama pasaporta da işlenmeli. Yapılacak olan tedavinin planlanan girişten 120 saatten daha fazla ve 24 saatten daha az süre geçmemiş olmasına dikkat edilmelidir.

6. Diğer bir önemli husus ise her havayolu şirketinin (eğer havayolu kullanacaksanız) pet transportu ile ilgili kuruma özel kurallarının olduğudur. Bu nedenle yolculuğunuzdan bir süre önce bilet almış olduğunuz firmayla irtibata geçerek taşıma kabı, ağırlık gibi hususlarda firma kurallarını öğrenmeyi kesinlikle unutmayınız.

Önemli!

Van Kedisi, Ankara Kedisi, Sivas Kangalı, Çatalburun gibi Türkiye’ye özgü yerli ırklar özel bir izin ile yurtdışına çıkabilir. Söz konusu hayvanların çıkış işlemleri için hayvan sahibi ikamet ettiği ilin İl Müdürlüğüne başvuru yapar ve İl Müdürlüğünde oluşturulmuş bulunan komisyon başvuruyu değerlendirilir.

Konu ile merak ettiğiniz her soruya ayrıntılı cevap verebilmemiz için sizi ve petinizi kliniğimize bekleriz.

Şimdiden keyifli yolculuklar dileriz.