Astım Krizi

Astım, hırıltılı solunum, solunum güçlüğü, ataklar ve akciğer işlevlerinin kaybıyla sonuçlanabilen bir solunum yolu hastalığıdır. Pet hayvanlarımızı bu duruma düşürebilen birçok etken mevcuttur; ev tozu akarları, hava kirliliği, sigara dumanı, halı temizleyicileri, hava tazeleyici kokular ve deodorantlar/spreyler, mevsimsel polenler gibi solunum sistemine geçebilen her türlü madde tehdit oluşturabilir. Yakın zamanda bir solunum sistem enfeksiyonu geçiren hayvanlar bu etkenlere karşı aşırı hassasiyet gösterebilir.

figure2

ASTIMIN BELİRTİ VE BULGULARI NELERDİR?

  • Astım, karakteristik olarak ataklar halinde seyreder,
  • Kedilerin astım krizi durumunda uzun süreli nefes zorluğu ile seyreden pozisyonu.
  • Nefes darlığı, hırıltılı solunum, çabalayarak hızlı soluma, kusma,
  • Astımla birlikte seyreden alerjik rinit, sinüzit, göz alerjisi, egzama görülebilir,
  • Hastaların ataklarının çoğu gecenin ileri saatlerinde ve sabaha karşı ortaya çıkar,
  • Atak sırasında astım tanısı koymak hekim için daha kolaydır,
  • Atak dışında ise hasta sahiplerinin gözlemleri veteriner hekimi astım tanısına yönlendirir.

ASTIMLI VE ASTIM ŞÜPHELİ HAYVANLARIN
KLİNİK ZİYARETİ

Gelen hastalarımıza ilk önce ayrıntılı bir fiziki muayene yapacağız. Detaylı bir fizik muayenesinden sonra, akut vakalarda tedavi hemen başlatılmalıdır. Akut vakalarda acil tedaviye ihtiyaç olabilir. Hastalık yüzünden solunum yollarında daralma ve yeterli şekilde nefes alamama sözkonusudur. Veteriner hekimler petinizin oksijen dolaşımını sağlayacak ve solunum sistemini desteklemek için ilaç verecektir. Acil müdahale ardından krizin nedenini saptamak için ayrıntılı muayeneye gerek duyacağız. Hekimlerimiz kriz bitene kadar petinizi polikliniğimizde gözetim altında tutacaktır. Hastaların semptomsuz olduğu dönemlerde ise fizik muayene bulguları genellikle normaldir. Bu nedenden dolayı size petinizin beslenmesi, yaşam tarzı ve ailenizin alışkanlıkları ile ilgili ayrıntılı bilgiler alacağız. Bazen, yeni aldığınız bir parfüm de bu hastalığın ani atağından sorumlu olabilir.

Akciğer grafisi hastaya ilk tanı konduğu zaman ayırıcı tanı yapmak amacıyla çekilmeli. Bu şekilde akciğer bölgelerindeki değişikliklerin kapsamı ve hastalığın gidişatı konusunda yardımcı olabilir.

Klinik muayene sırasında, hastalığın sebebi altında yatan bir bakteriyel veya paraziter enfeksiyonun olup olmamasını tespit etmek amacıyla yapılan laboratuvar testleri için kan örneği de alacağız.

Bu klinik testler, hastalığın kesin tanısı için elzemdir. Aynı semptomları gösterebilen pnömoni, bazı kalp hastalıkları ve akciğer kanseri şüphesi de bu şekilde netleştirilebilir.

Ortaya çıkan bilgiler doğrultusunda petinizin durumunun gidişatı ve petinizin sağlıklı ve mutlu bir yaşam sürdürebilmesi için yapılması gerekenler hakkında ayrıntılı konuşacağız.

ASTIM İLE YAŞAMAK

Klinik belirtilerin şiddetine ve sürekliliğine bağlıdır. Hayvanınızın sağlığını korumak için bazı alışkanlıklarınızı belki değiştirmeniz gerekebilir. Evde kullanılan aerosol ürünler, hastalık arttırıcı etkenlerin uzaklaştırılması ve parazitizmin tedavisi ihmal edilmemelidir. Bazı durumlarda hayat boyu desteğe ihtiyaç olabilir. Petinizin sağlığı için gerekli olan ilaçlar ve özel diyet planlamaları hakkında veteriner hekimlerimizden bilgi ve destek alabilirsiniz. Bu ve her hastalıkta veteriner hekimlerin verdiği talimatlara, patili dostlarınızın sağlığı ve mutluluğu için uymanızı rica ederiz. Tedavisi aksayan vakalarda geri dönüşümsüz kronik bronşit ve yine geri dönüşümsüz akciğer değişimleri şekillenebileceği de unutulmamalıdır. Anlamadığınız ayrıntılar ile ilgili de soru sormaktan çekinmeyin.

ASTIM İÇİN ÖNERİLER:

• Sigara içmeyin; evinizde ve etrafınızda sigara içilmesine izin vermeyin,
• Hayvanlarınızı tozlu ve dumanlı alanlardan uzak tutun,
• Petlerin çarşaf ve yataklarını her hafta sıcak suda yıkayın,
• Klima kullanmayın ya da filtre taktırın, klimanızı düzenli olarak bakımdan geçirin,
• Parfüm, pudra, sprey gibi kuvvetli koku ve spreylerden uzak durun
• Alerji mevsimi süresince pencereleri kapalı tutun ve mümkünse, polenlerin yoğun olduğu rüzgarlı saatlerde petlerinizi gözlemleyin,
• Astım tedavisinde dikkat edilmesi gereken en önemli noktalardan birisi veteriner hekimlerin tavsiyelerine uymak ve düzenli kontrollere devam etmektir.
• Astım kronik bir hastalıktır bu nedenle hastalıkla ilgili hekiminizden olabildiğince kapsamlı bilgiler edinin.