Yılbaşı heyecanı

Hem sizin huzur dolu bir yılbaşı geçirmek istediğinizi hem de patili dostlarınızın aynı mutluluğu geçirmelerini dilediğinizden eminiz. Bu özel günü hepimizin mutlu, huzurlu ve sağlıklı atlatması için birkaç tavsiyede bulunmak isteriz. Yardım olarak tehlike taşıyabilen birkaç bitki ve süs eşyasının listesini çıkarttık;


240_f_126902749_6ntkfzfwc5vh69rd2eziobjkgt3clheh

Yılbaşı Işıkları
Ağaç üzerinden ve evin her köşesinden sarkan renkli ışıklı kablolar çok lezzetlidir. Yani hayvanlar kesinlikle böyle düşünmeli. Kabloları çiğneyen hayvanlar, küçük ampuller sonucu meydana gelen kazalardan kurtulabilecek kadar şanslı olsalar bile, kesilen kablo sonucu meydana gelen elektrik çarpması, şok ve ölüme kadar gidebilen sorunlarla karşılaşılabilirler. Elektrik akımı ile kısa temasta bulunan hayvanların ağız mukozalarında yanıklar meydana gelir. Yanık yaraların yanı sıra travmaya uğramış ve genel durumu bozuk hayvanlara kardiyopulmoner kollaps ve arrest gelişme olasılığı yüksektir. Böyle hastalardaki akut dolaşım yetmezliğinin nedeni; şiddetli miyokardial işemi, kalp ritim bozuklukları, hemorajik şok ve elektrolit bozuklukları şeklinde sıralanabilir. Böyle bir kazaya uğramış olan hayvanlar acil vaka olarak değerlendirilir; petinizi derhal en yakın veteriner kliniğine götürmelisiniz.

Ayrıca unutmaÿın ki, çiğnenmiş elektrik kabloları yangına sebep olabilir. Hayvanınızı apar topar kliniğe getirirken de bunu hatırlamakta fayda var.

Yılbaşı Ağacı

dreamstime_s_17655795-364x548
Kediler ve yılbaşı ağacının kombinasyonu, ekstra masraflar ile dolu bir yeni yıla sebep olabilir. Yılbaşı ağacı, kedilerin hayır diyemeyeceği kadar cazip bir mucizedir. Yılbaşı ağacı ile oynayan kediler ağacı devirmeyi başaramazlarsa renkli kurdeleleri ya da süsleri kopartıp yutabilir. Bu yutulan kurdelelerin bir ucu ağızdan ya da rektumdan dışarı çıkarken diğer ucu doğal bağırsak hareketler ile beraber sindirim yolunu tıkayabilir ya da bağırsaklara dolanabilir. Daha sert olan süsleri yutan hayvanlarda, gastrointestinal sistem boyunca travma meydana gelebilir. Bu vakaların klinik belirtileri kanama, mide bulantısı, kusma ve şok olabilir. Acil vaka olarak değerlendirilen bu hastalarda veteriner hekimler kontrast radyografi, endoskopi, eğer mümkünse ultrason gibi diagnostik incelemeler ile yaklaşabilir. Bu vakaların çoğunda genel durum stabilizasyonu sağlandıktan sonra cerrahi tedavi gereklidir.

Kış Çiçekleri
Kış aylarında hediye olarak gelen çiçeklerin çoğu hafif-ağır toksikasyona sebep olabilir.

christmaspoinsettia

Poinsettia; Ülkemizde Atatürk çiçeği ya da noel yıldızı olarak bilinen, ortada küme oluşturan küçük sarı çiçekleri, taçyaprağa benzeyen, genellikle kırmızı renkli bürgülerle (yaprak benzeri yapılar) çevrili olan çiçek, kış bitkileri arasında en çok tercih edilenler arasındadır. Ne iyi ki, bu bitki sadece orta dereceli toksisiteye sahiptir. Araştırmalara göre bir çocuğun poinsettia zehirlenmesinin klinik belirtilerini göstermesi için en az 200 adet yaprak yemesi gerekir. Sütleğenler familyasına ait çiçeğin gövde ve yapraklarından sızan sütümsü özsu, diterpenoid esterlerini ve az miktarda saponin gibi doğal deterjanlar içerir. Sindirim sistemine ulaşan bu maddeler kusma, aşırı salya salgılanması ve ishale yol açabilir. Deri ile temasa geçen özsuyu hassas hayvanlarda dermal iritasyonlara sebep olabilir. Göze bulaşan sıvıdan dolayı ise pembe göz denilen orta dereceli konjuktivitis şekillenebilir. Bu klinik belirtiler genellikle tıbbi müdahale istemez, kendiliğinden geçer. Hastaya bol sıvı verilmesi, özsu ile temasa geçen bölgelerin ise bol su ile yıkanması yeterli olur.

siklamen-cicegi-270

Siklamen;
Siklamenin aslında bahçe / balkon bitkilerinden olmasına rağmen kış boyunca ev süs bitkisi diye satılırlar. Siklamen çiçeğinin özellikle yumru ve kökleri irritatif saponin içermektedir. Kedi ve köpeklerde aşırı salya salgılanması, kusma ve ishale sebep olur. Büyük miktarda vücuda ulaşan etken madde sonucu kalpte ritim bozukluklarına yol açar.
0a231f4525527b232c7922f2c777b880

Ökse otu; Halk arasında gevele, güvelek, gövelek, purç, çekem olarak da bilinir. Hayvanlarda zehirlenmeye neden olan ökse otunun çeşitli türleri mevcuttur. Bölgemizde yılbaşı döneminde en çok bulunan Viscum album diğer türlerden daha toksiktir. Bu bitkinin meyveleri polisakkaritler, alkaloitler ve lektinler içerir. Petler tarafından yanlışlıkla yutulan ökseotu meyveleri aşırı salya oluşumu, kusma, ishal, abdominal ağrı gibi gastrointestinal irritasyona yol açar. Fazla miktarda sindirim sistemine ulaşan etken maddeleri şiddetli abdominal ağrı, kalp ritim bozuklukları, hipertansiyon, kollaps, ataksi, nöbetler ve ölüm şekillendirir. Veteriner hekimin müdahalede bulunması hayati önem taşır.

Merak ettiğiniz her türlü sorunuz ile kliniğimize başvurabilirsiniz. 2017’de de patili dostlarınız ile sağlıklı ve huzurlu günler geçirmeniz için Göktürk Çizmelikedi Ailesi olarak her zaman yanınızdayız.

logo-dikeylovely_christmas_cat_rabbit_dog_highdefinition_picture_168916